EN | CZ 

Kázání 2025-05-04 - Zdeněk Eberle

05. Května 2025

Kázání na Lochotíně, neděle 4. května 2025

Ž 30; Sk 9,1-20; Zj 5,11-14; J 21,1-19 „Máš mne rád?“

Minulou neděl jsme se s učedníky a se Vzkříšeným Pánem Ježíšem setkali v Jeruzalémě. Další setkání Vzkříšeného s učedníky proběhlo po týdnu také tam (podle Jana!!!) a dnes jsme už s učedníky v Galileji. Není to nic divného. Učedníci přišli na židovské Velikonoce jako poutníci do Jeruzaléma a dnes jsou už zase v Galileji. Galilea byla jejich domovem. Protože se ti z nich, kteří byli rybáři, vrátili ke svému řemeslu, jde Pán Ježíš za nimi. Učedníků je tam jen sedm.

A představe si, jak mohli probíhat hodiny před tím, než k setkání došlo.

Je večer a Petr říká: „Jdu do práce; jdu lovit ryby.“ Ostatní se k němu přidávají a tak jdou na lov ryb společně. Padla tma a oni po celou noc tvrdě pracovali a……nic! Nevíme, bylo-li to obvyklé nebo ne, ale určitě nejsou rádi. Při svítání vidí učedníci na břehu nějakou postavu. Co jim asi táhne hlavou? Nejsou ryby, nebudou peníze, nebude na chleba, nejbližší nás také moc nepochválí. Pesimistické vyhlídky.

Nemáme rádi, když dřeme a nic z toho není.

A ta postava na ně z břehu volá: „Hoši, nemáte něco k jídlu?“

Odpovídají asi velice stroze: „Nemáme.“ Třeba si potřebují přiznat neúspěch…

A teď je ta chvíle, kdy jim ta postava může říct: „Hoďte síť na pravou stranu lodi!“

Hodili a ….. je těžká, síť je opravdu velice těžká. Nikdo jim nemusí říkat, že je plná ryb. To není normální!!

Všimněte si, že síť házejí rybáři (učedníci), ale Ježíš říká „kam“!!

Nejdřív se „rozsvítilo“ Janovi: „To je Pán!!“

A tak si Petr bere přes svůj lehký pracovní oděv (přes bederní roušku či přes nějakou pracovní košili) takový ten řasnatý těžký oděv a brodí se na břeh. Asi chce být u Pána první.

Nejsem si jistý, zdali mohli učedníci všechno v tu chvíli domyslet jako my, když máme čas a neprožíváme to zvláštní vzrušení bezprostředního očekávání s někým, koho máme velice rádi.

Vzkříšený dělá to, co dělal před ukřižováním. Vždyť učedníci už něco takového přece zažili, že? To je dobrá zpráva i pro nás. Pán Ježíš dělá dál stejné věci!! A Pán Ježíš také beze slov káže jim i nám: nespoléhejte se na sebe! Ale ne že nebudeš nic dělat, to ne!!! Ptej se: co, jak a kdy.

V síti je 153 ryb. Přesný údaj. Že by kvůli finančnímu úřadu? Nebo ryby přepočítali kvůli spravedlivému rozdělení? Samozřejmě, že toto číslo nedalo spát ani církevním otcům.

(I) Cyril z Alexandrie řekl, že počet 153 sestává ze tří částí. První je stovka a ta představuje „plnost pohanů“. Říká, že 100 je číslo plnosti. Celé pastýřovo stádo má 100 kusů (Mt 18,12). Plná úrodnost zrna je stonásobná. Takže 100 je tu jako plnost pohanů, kteří budou shromážděni v Kristu. Druhou část tvoří 50, a 50 znamená ostatek Izraele, který bude shromážděn. Třetí částí je trojka a je tu na místě Trojice, k jejíž slávě je všechno uděláno.

(II) Augustin měl jiné duchaplné vysvětlení, říká, že 10 je číslo zákona, protože zákon má Desatero; sedmička je číslo milosti, protože dary ducha jsou sedmeronásobné.

7+10 = 17; a 153 je součet všech čísel od 1 až do 17. Číslo 153 tu stojí na místě všech těch, kteří byli pohnuti buď zákonem nebo milostí, aby přišli ke Kristu.

(III) Nejjednodušší vysvětlení uvádí Jeroným. Řekl, že v moři je 153 různých druhů ryb a ten úlovek obsahoval všechny druhy ryb; a že číslo symbolizuje skutečnost, že jednoho dne budou všichni lidé ze všech národů shromážděni k Ježíši Kristu.

(IV) Mohu zmínit ještě jeden výklad. Tento velký úlovek ryb byl v jedné síti a ta síť je všechny pojala a neroztrhla se. Síť tu stojí na místě církve; a v církvi je místo pro všechny lidi ze všech národů. I kdyby všichni vešli, je dostatečně velká, aby je všechny pojala.

A Pán Ježíš jim prostě říká: „Pojďte posnídat.“ Bez slavností pompy nebo takové té slavnostní horečky; Vzkříšený je zve na snídani. A přece je mezi rybáři posvátná úcta. Ježíš vzal chléb a dával jim; stejně i rybu. Když „minulou neděli“ Ježíš řekl učedníkům „Pokoj vám“, není v tom ani stopa po výčitce. Ježíšovy jizvy ukazují na odpuštění. Kde je dnes zmínka o odpuštění? Je tu vyjádřena pozitivně; je tu dar nového obecenství, lásky a péče. Přináší světlo, štěstí a život. Ale také úctu.

Pojďte, dnes nás Pán Ježíš také zve jako hostitel. Není tu ohniště s pečenou rybou, ale chleba a víno. Pán Ježíš zve ty, kterým říká „děťátka“, nebo „hoši“, nebo „děti“. My bychom mohli říct: „Přátelé“. Nemusíme tuto chvíli přikrašlovat.

Večeře Páně

Když Pán Ježíš s učedníky pojedl, využil chvilky, kdy byl s Petrem o samotě a mluvil s ním.

Když před časem se Vzkříšený objevil uprostřed učedníků v Jeruzalémě, jeho „Pokoj vám“ byl určen i Petrovi. I Petrovi tehdy odpustil. Proč s ním dnes mluví?

Petr byl člověk, který sebe považoval o něco víc, než ostatní učedníky. „Kdyby tě všichni opustili, já nikdy..“. A pak se zapřísahal, že Pána Ježíše nezná!! Počítá s ním tedy Ježíš ohledně služby? Nenastoupil na jeho místo někdo jiný? Petr to musí jistě vědět!!

To může být ( a bývá) i naše situace. Pán Ježíš po našem pokání náš hřích nepřipomíná, ale jak je to s naším smýšlením o nás samotných?

Pán Ježíš se nás neptá jako kazatelů, starších, skupinkářů, vedoucích besídky, ale jako lidských osobností, jako lidí, u kterých je nejdůležitější jejich vnitřní postoj k Pánu Ježíši.

Petr sice neříká, že už si nemyslí, že miluje víc než ti ostatní, ale vyjadřuje to, čím je plný. „Ano, mám tě rád.“ Pán Ježíš se ho ptá, miluje-li jej láskou „agapé“, ale on jen skromně říká: „Mám tě rád.“ Už si netroufne tak velkoryse, „popetrovsku“ odpovědět stejnými slovy otázky, ale skromnou a pravdivou odpovědí možná vyjadřuje to, jak se v sobě zklamal, jak ublížil. A na trojí otázku Pána Ježíše Petr odpovídá ohledně své touhy po Ježíši a třikrát dostává pověření ke službě. Pas mé beránky, buď pastýřem, pas mé ovce. Milovat tak jako Pán Ježíš (láskou „agapé“) sice nedokáže, ale má ho rád. Dokonce vidíme, jak hřích a lítost nad ním mění i kousek jeho charakteru. Vydrží třikrát stejnou otázku, aniž by vybuchl.

Co řeknete na Ježíšovu otázku vy? Má na vás vliv Ježíšovo odpuštění? I nám na naši odpověď „Pane, víš, že tě mám rád“ Pán Ježíš jakoby říkal: „To se nedokazuje slovy, ale poslušností, prací (skutkem). (Jdi pást!!)“

Petr chtěl kdysi za svého Mistra položit život. Zatím mu to strach nedovolil, ale tato chvíle opravdu přijde. Nemusíte hned za Ježíše pokládat život; stačí, když mu dáte volant tohoto života. A nebudete se s ním o něj přetahovat. I nám znovu dnes Pán Ježíš říká: „Následuj mne!“

Potřebuješ Ježíše? Tak si představ, že Ježíš potřebuje i tebe. Amen.

Hospodine dej, abychom tomu, co jsme vyslovili ústy, věřili ve svých srdcích, a abych to, čemu věříme ve svých srdcích, uskutečňovali ve svých životech. Amen.

Slovo na cestu: Odpouštějte si navzájem, co máte proti sobě; vždyť i vám Bůh odpustil. Především prokazujte lásku, ona je poutem nejdokonalejším. Ať ve vašem srdci nakonec vždy zvítězí Kristův pokoj, jak to má být u těch, které on spojil. (Ko 3,13-15a)

Požehnání: Milost Pána Ježíše Krista, Boží láska a společenství Svatého Ducha se všemi vámi. Amen

Telefon | +420 774 354 374

Email | lochotin@umc.cz

Ukázat na mapách | Přejít na Facebook

Adresa: Bolevecká náves 2016 / 2 | 323 00 Plzeň

Bankovní spojení: Fio banka a.s., 2800133169/2010

Přihlášení

IČ | 66365988

© 2025 ECM Plzeň 1 - Lochotín